TESS har vært ledende i arbeidet knyttet til bunkring på på Hugin A-plattformen i Yggdrasil-området, og har utviklet to skreddersydde bunkringssystemer. Felles for begge løsningene er bruk av anvendt vitenskap, som har blitt benyttet i mange år, som grunnlag for innovasjon. Ved å sette velfungerende teknologier sammen på en ny måte, oppfylles kravene for å redusere utslipp av klimagasser og menneskelig risiko, samt bedre effektivitet og lønnsomhet.
Hose Loading
Den første løsningen kalles Hose Loading og er en bunkringsstasjon med fire slangetromler som kobles til og fra supply-skip. Bunkringsstasjonen har elektrisk drift og kan derfor styres fra land, noe som muliggjør lav bemanning og perioder med helt ubemannet drift av Hugin A.

Selve koblingen med Themis SAFE Autohook reduserer ikke bare risiko ved selve operasjonen, men fjerner helt behovet for personell som er i fysisk kontakt med slangene. Arbeid med kran er den nest mest risikofylte aktiviteten knyttet til menneskelig involvering etter helikoptertransport i Nordsjøen.

Remote Chemical Loading
På Hugin A vil også det meste innovative bunkringssystemet siden 1970-tallet bli operativt. Systemet Remote Chemical Loading reduserer antall kranløft med > 95 prosent og er montert slik at det ikke løftes over faste installasjoner. Dette reduserer faren for uhell på utstyret vesentlig, og faren for ulykker med personell er redusert til et minimum.

Ved å sette alt utstyr for å gjennomføre bunkringen på supply-skip, og kun ha en mottagende enhet montert på plattformen, reduseres plassbehovet og vekten betydelig. Ved at flere kjemikalier kan bunkres samtidig, går bunkringen raskere og værvinduet for operasjonen reduseres. Det gir en tidsreduksjon på bunkringen på opptil 80 prosent av tidligere løsninger.
Systemet muliggjør også bunkring på ubemannede installasjoner til havs, noe som gir en reduksjon av risiko for personell. Systemet er utviklet i samarbeid med Aker Solutions, Aker BP, Hugg og TESS.
«One team»
Aker BP og TESS har hatt et tett samarbeid gjennom begge prosessene. Felles er et samarbeidsklima med meget god felles forståelse og ønske om gjennomføring.
– Dette har vært et veldig spennende og flott prosjekt, hvor vi har jobbet sammen som «One team», sier delegert Technical Authority i prosjektene hos Aker BP, Svein Harald Hetland.

Ny bunkringsløsning også for havbruk
Systemet Remote Loading omfatter flere løsninger enn innen olje- og gassnæringen. På Salmar Ocean Farm 1, som er et offshore oppdrettsanlegg for laks til havs, er Remote Loading GC (Gravity Connector) installert og i drift. Dette er en en-linjers løsning med meget forenklet tilkobling som gjør værvinduet lenger og reduserer tiden som brukes for bunkring.

| Hose Loading – Fire slangetromler for tilkobling til supply-skip – Elektrisk drift, fjernstyrt fra land – Delvis eller helt ubemannet drift mulig – Themis SAFE Autohook – ingen fysisk kontakt med slangene, redusert risiko Remote Chemical Loading – Reduserer antall kranløft med >95 % – Ingen løft over faste installasjoner – minimal risiko for personell og utstyr – Alt utstyr på supply-skip, plattformen har kun mottaksenhet – Mindre plass- og vektbehov på plattform – Redusert værvindu for operasjoner – Tidsbesparelse: opptil 80 % raskere bunkring – Mulighet for ubemannede installasjoner Overføringsverdi til andre næringer – Remote Loading GC for offshore oppdrett – Lengre operasjonsvinduer og enklere tilkobling – Kortere bunkringstid Fordeler – Økt sikkerhet for personell – Redusert utslipp av klimagasser – Effektiv og lønnsom drift – Mulighet for fjernstyrt og ubemannet operasjon |