7,3 millioner til barn og ungdom

For åttende året på rad mottok lag og foreninger i Lier millioner i støtte fra Stiftelsen Erik Jølberg. I år var det vedtatt å dele ut over 5 millioner kroner og i alt ble det utdelt 7,3.
5. mai 2026

Slik ble det imidlertid ikke. 

For allerede under innledningen på arrangementet varslet Erik Jølberg en overraskelse. 

Og det ble ikke hvilken som helst overraskelse. 

Etter at alle hadde vært på scenen og mottatt det tildelte beløpet, så hentet Jølberg opp barnebarnet Amanda, og sønnene Håkon og Knut på podiet.

Da kunne han fortelle om en tildeling som er den største i stiftelsens historie. Sylling IF ble tildelt 2,3 millioner til det som kan betegnes som et stedsutviklingsprosjekt i den lille bygda helt nord i Lier. 

I mer enn halvannet år har idrettsforeningen arbeidet med planene for en generasjonspark som skal samle barn, unge, voksne og eldre. Med millionstøtten fra Stiftelsen Erik Jølberg kan prosjektet realiseres slik lokale ildsjeler har drømt om. 

– Dette skal bli et samlingssted for bygda. Vi har ikke det i dag. Ungdommen må ut av bygda for å ha et møtested. Denne tildelingen betyr alt for oss. Det betyr at vi faktisk kan starte byggingen av en inkluderende generasjonspark for hele bygda. Sylling IF fyller 100 år i 2027. Målet er å klippe snora i forbindelse med jubileet, selv om ikke alt er på plass. Da kan vi ønske alle i Lier velkommen til Sylling, sa Martin Skaugen i arbeidsgruppa. 

Det var en helt spesiell avslutning på en svært spesiell dag utenfor TESS-huset da representanter fra 33 lokale lag og foreninger møtte opp for å motta tildelingsdiplomer fra Stiftelsen Erik Jølberg.  

Mottakerne representerte et bredt spekter av interesser og formål, fra velforeninger til idrettslag, skoleklasser og skole- og ungdomskorps. De tildelte midlene går til tiltak for barn og unge i Lier, i tråd med stiftelsens formål. 

Blant de glade mottakerne var daglig leder Kristian Bye-Andersen i Stoppen Sportsklubb. Sammen med Spa/Bra fikk klubben 800.000 til oppgradering av kunstgressanlegget. 

– Da jeg fikk telefonen om tildelingen, ble jeg ekstremt lettet og glad. Dette betyr så ekstremt mye for oss. Beløpet vi ble tildelt tilsvarer tre-fire år med overskudd i klubben. Jeg vet ikke hvordan jeg kan beskrive det mer. Det betyr enormt mye, sa han. 

Klubben har nærmere 1.000 aktive medlemmer, og har planer om å renovere både en 11-er og en 9-er-bane. I tillegg er det planer om å opparbeide et mindre treningsfelt/oppvarmingsfelt. 

– Planene har vi hatt en stund. Nå har vi også penger til å gjennomføre det, sa en svært glad Bye-Andersen. 

Prosjektet er et samarbeid med naboklubben Spa/Bra som også er bruker av det flotte anlegget på Stoppen. 

Det var med andre ord dagen for takknemlighet og rosende ord. 

Roar Bogerud fra Sylling har hatt et langt liv som idrettsleder på både klubb, krets og forbundsnivå, og er æresmedlem i Norges Idrettsforbund. 

Nå sitter han som styreleder i Stiftelsen Lier Bygdetun som var blant mottakerne. 

– Det er ikke bare pengene, men det er også en klapp på skulderen og en enorm anerkjennelse av det arbeidet som frivilligheten gjør. Erik Jølberg har skapt noe i Lier som ingen har skapt før, sa en glad og stolt Roar Bogerud. 

Inkludert årets tildeling har Stiftelsen Erik Jølberg har i alt delt ut 35 millioner kroner i perioden 2019-2026. 

Dette er tillegg til landsomfattende sponsoraktivitet i regi av TESS as. Blant annet er alle eliteserielagene sponset med stadionreklame til en årlig verdi av over to millioner kroner. 

35 millioner til barn og unge

Stiftelsen Erik Jølberg har frem til nå utdelt 35 millioner kroner til lokale organisasjoner i Lier.

ÅrSum utdeling:Ant. mottakere:
20191.470.95019
20204.035.55627
20212.587.14324
20224.037.46733
20235.292.27647
20245.310.32259
20254.986.33451
20267.317.78533
Tot. alle år:35.037.833294

Stiftelsen Erik Jølberg – Tildeling allmennyttige formål – 5. mai 2026

Lag/foreningBruksformålTildelt beløp
Lier ILNye drakter til alle barn/unge i håndball, fotball og e-sport.300.000
1. Gullaug SpeidergruppeSpeidertur til Skotland.70.000
Egge VelforeningUtstyr til fritidsklubb. Brettspill, spillkonsoller, TV-skjermer, garn, stoff, hånarbeidsutstyr, perler, perleplater, hobbymaterialer, skap til oppbevaring, bord og klappstoler.41.335
Ekebergåsen VelforeningKlatrestativ.355.000
Festivalen i GrøtteArrangement med gratis inngang og ungdommer på scenen fredag 14. august.41.000
Foreningen Norden i LierBuss, foredragsholder og til aktiviteter for ungdommene som kommer fra Finland, Sverige og Danmark 27. – 31. juli 2026.100.000
Høvik barne- og ungdomsteaterOppsetting av teaterstykke Klatremus og de andre dyrene i Hakkebakkeskogen.100.000
Høvik/Lier/Tranby skolekorpsFelles korpstur.550.000
Lier IL e-sport UnitedUnited samling på Storefjell.40.000
Lier IL FotballTINE Fotballskole 2026.180.000
Lier IL HåndballgruppeHåndballskole 2026.120.000
Lier IL SkiskytingBygging av 8 elektroniske skiver og dermed ferdigstilling av anlegget med totalt 16 elektroniske blinker.600.000
Lier kommune, 1.trinn Hegg skole barn født 2019Konkretiseringsmateriell i matematikk til 1.trinn og barn født i 2019 for å arrangere matematikkens dag på Hegg skole.22.000
Lier og Drammen UngdomskorpsBuss for å delta på NM i janitsjar i Trondheim 2027.65.000
Lier og Drammen UngdomskorpsInkludere studenter og ungdom som instruktører og unge arrangører på arrangementer.120.000
Lier SkytterlagRekrutteringsaktiviteter for barn og unge.20.000
Lier svømmeklubbNytt treningsutstyr og et egnet sted å oppbevare det.50.000
Lier Ten SingVennskapsbesøk til Tyskland.70.000
Lier, Røyken og Hurum BirøktelagUtvikle produkter og aktiviteter til barn som deltar på Bienes dag på Lier Bygdetun.50.000
Lions Club LierMålrettet innsats for å hjelpe vanskeligstilt ungdom.100.000
LiunggjengenSommerleir og seminar.50.000
Propell SirkusOppgradering av skaphenger, sirkusutstyr, lyd- og lysutstyr, noe profilering, åpne treninger og forestillinger.150.000
SjåstadklubbenSommercamp og workshops.111.000
Skikongen Thorleif Haugs VennerAktiviteter for barn og unge.75.000
St. Hallvardlekene 2026 – UngdomsbedriftSt. Hallvardlekene.25.000
Stiftelsen Lier BygdetunAktiviteter for barn og ungdom samt ungdom i arbeid.300.000
Stoppen SKRehabilitering kunstgressbaner Stoppen idrettspark.800.000
Sylling IF undergruppe KajakkBarnekajakker.42.450
Sylling og Oddevall skolekorpsDirigentkostnader og korpstur.200.000
Tranby BadmintonklubbSpesialtilpasning for medlemmer med nedsatt funksjonsevne + arrangering av Tranby Cup.150.000
Tranby Sanitetsforening, Lier,
Sjåstad, Lier og Tranby 
Aktiviteter for barn og unge som faller utenfor.80.000
Tranby SpeidergruppeSpeiderleir.40.000
Sylling IFGenerasjonspark som skal samle barn, unge, voksne og eldre. 2.300.000
Totalt utdelt beløp:7.317.785

Skroll til toppen

Søk